LED žárovky SAMSUNG, moduly, LED pásky, komponenty
ZNAČKY
NOVINKY
06. 02. 2017
Recenze LED žárovky E27 SAMSUNG 810lm, 10.8W

Recenze LED žárovky značky SAMSUNG E27 810lm, která je vhodnou alternativou za klasickou vláknovou žárovku o výkonu 60W. Současné ceny již nejsou překážkou pro investici do LED osvětlení.

24. 01. 2017
Značkové LED žárovky za pakatel

Značkové LED žárovky za pakatel O důvod méně kupovat čínské šunty, protože značkové LED žárovky SAMSUNG u nás koupíte za pakatel.

ANKETA

Uvažujete o koupi LED pásku?

39 (10 %)

10
141 (35 %)

35
58 (15 %)

15
162 (41 %)

41

Hlasů: 400

Čínské LED žárovky

07. 05. 2013 10:39

Zvažujete přechod na LED žárovky? Pak si rozhodně přečtěte tento článek kde se dozvíte čeho se vyvarovat.

Tento článek si neklade za úlohu přesvědčit vás o nákupu LED žárovky. Nebudeme ani provádět složitá měření či srovnání. Cílem tohoto článku je pouze upozornit na podstatné rozdíly LED žárovek vyráběných zavedenými výrobci v porovnání s "levnou" čínskou produkcí.

Čínské LED žárovky
Typické čínské LED žárovky. Tvarům se meze nekladou.

Holým faktem dnes je, že v průmyslových oblastech na jihu Číny vyrábí LED světelné zdroje všechno co má ruce a nohy. LED technologie zažívají obrovský boom a to je lákadlem jak pro čínské výrobce, tak i místní prodejce.

Jak se v Číně vyrábí LED žárovky

Typický čínský výrobce LED žárovek (a nejen LED žárovek - toto lze vztáhnout na všechny produkty a obory) vyrobí cokoliv, jakkoliv, jen aby prodal. Domněnka mnoha evropských zákazníků o několika výrobcích LED žárovek (vždyť vše vypadá stejně) je zcela lichá. Nebojím se tipnout, že LED žárovky uvedenou výše na obrázku vyrábí v Číně minimálně 1000 firem.

Továrna na LED žárovky
Výrobní linka na LED žárovky - čínská manufaktura

Cena, cena, cena - začarovaný kruh

Na oko stejný výrobek však obyčejně mívá diametrální rozdíly v kvalitě komponentů a kvalitě zpracování. Od toho se pochopitelně odvíjí cena. Výrobce,... říkejme mu třeba "Xui Haui Lighting Corporation" vypustí na trh dvěstěpadesátoudevátou obdobu LED žárovky, která již nějaký ten měsíc brázdí trh. Aby byl konkurenceschopný, snaží se ušetřit. Nejčastěji čínští výrobci šetří použitím "béčkových" komponent od svých subdodavatelů, použitím levnějších materiálů nebo výrobou v podmínkách, které kvalitě rozhodně nesvědčí. Výsledkem je LED žárovka levnější o několik centů. Jaká je výsledná kvalita takových výrobků je snadné domyslet.

Porovnání cen LED žárovek
Nakupujte levně, ale s rozmyslem. 90% je brak.

Další postup takové LED žárovky je snadný. Zákazníci jdou ve valné většině především po ceně a použijí internetový srovnávač cen. Podívejte se třeba na výsledek vyhledávání slova LED žárovky na serveru Zboží.cz. Výsledkem je 25.000 výrobků z nichž některé jsou zcela identické. Každý dovozce má toho "svého" správného "Xui Haui Lighting Corporation" za kterého dá klidně ruku do ohně neboť jej přece sám výrobce přesvědčoval o top quality and best price. Připočteme-li ke všemu diametrálně rozdílné marže dovozců - nemáme šanci se jako zákazník v nabídce vyznat.

Není značka jako značka

Aby prodejce LED žárovek snáze přesvědčil své zákazníky, rozhodne se využít OEM nabídky čínských výrobců. To znamená, že již v čínské továrně je výrobek označen obchodní značkou prodejce a vložen do barevné krabičky s potiskem třeba v češtině. Výrobek zničehonic vypadá mnohem důvěryhodněji, ovšem prakticky je úplně identický. Asi bychom se velmi podivili jaké výrobky, které známe z půltů u nás, jsou takto vyráběny. V zásadě na tomto postupu není nic špatného, nejde o klamání spotřebitele. Je však jasné, že "Xui Haui Lighting Corp." opět prodá pár tisíc svých LED žárovek.

OEM výrobci LED žárovek
Příklady OEM výrobců LED žárovek

Marketingové triky čínských výrobců LED žárovek

Číňané jsou velmi dobří a přizpůsobiví obchodníci. Rychle dokáží zareagovat na požadavky trhu a využít i krátkého časového období, kdy je něco "IN" ke svému výdělku. Stovky firem se proto v Číně začalo orientovat na LED žárovky, LED zářivky a jiné LED výrobky. Vývoj, historie firmy, zkušenosti v dané oblasti nebo testování již není tak důležité. Aby LED produkty působily profesionálně, obvykle výrobce obalí popis produktu zveličujícími hesly typu: Hi-end technology, Super brightness, apod.

Jak ušetřit při výrobě LED žárovky

V honbě za co nejnižšími náklady při výrobě LED žárovek jsou výrobci ochotni učinit opravdu velmi mnoho. Prakticky každá součástka LED žárovky může být vyrobena z levnějších materiálů. To se pak pochopitelně projevuje na kvalitě a chování výrobku. Vše začíná použitím levnějších LED, neznačkových zdrojů, méně kvalitních materiálů, co nejsnazší kompletaci.

Na čem výrobci šetří

Seznam nejčastějších cest výrobců LED žárovek k úsoře nákladů na jejich výrobu:

 • LED - "béčkové" typy LED, případně výroba SMD LED svépomocí
 • tělo LED žárovky - materiály s horšími vlastnostmi pro odvod tepla z LED žárovky
 • elektro součástky - naprosto nestabilní a mnohdy nebezpečné
 • optika - plasty lisuje v Číně kde kdo
 • kompletace - vše stylem - ručně vložit, otočit na plastový závit

Čínské LED bodovky GU10
Typická podoba čínských LED bodovek GU10

Obvyklé neduhy čínských LED žárovek

 • Rychlá degradace svítivosti
 • Špatný odvod tepla z LED žárovky
 • Nestálost barevného podání
 • Nevysvětlitelné chování - pomrkávání, bzučení, rušení FM příjmu rádia
 • Vývoje nesmyslných konstrukcí a podob LED žárovek
 • Chabé a nijak pevné zpracování
 • Nebezpečí úrazu el. proudem

Nevýhodou bývá, že tyto neduhy se neprojeví okamžitě. I kdyby však problém nastal po dvou letech, nákup takové LED žárovky se vlastně nevyplatil.

Kvalita z Číny ano, ale za vyšší ceny

I typicky čínská žárovka může být velmi kvalitní. Pokud si zákazník (dovozce, prodejce) vyspecifikuje kvalitativní podmínky LED žárovek - jistě najde zavedeného a kvalitního výrobce. Zde však platí "vyšší kvalita = vyšší cena". Najednou zjistíte, že cenový rozdíl mezi kvalitní a značkovou LED žárovkou od SAMSUNGu a kvalitní čínskou LED žárovkou není prakticky žádný. Toto však platí i v jiných oblastech trhu. Pouze se stačí zaměřit na to, aby každý srovnával srovnatelné a znal rizika "levného" nákupu.

Je na každém z nás pro jakou značku a typ LED žárovky se rozhodneme. Stále však platí otřepané "Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci". A u LED žárovek platí toto rčení dvojnásob.

Doporučujeme Vám také přečíst si test úsporných zdrojů na dtestu.

Autor: Richard Marvan

Galerie

Komentáře k článku: Čínské LED žárovky

TOPlist